S učivem o surovinách a výrobcích se děti z 2. D seznamovaly v rámci projektového vyučování. Jak se vyrábí máslo? Co předchází tomu, než si domů z obchodu přineseme skleničku a začneme ji používat? Tato zjištění byla pro všechny překvapující. Jak se nejlépe seznámit se surovinami, které potřebujeme k výrobě všeho kolem nás? Děti vyráběly leporela, kde každá strana byla věnována jednomu tématu – kov a výrobky z něj, plast a jeho využití, kde se bere sklo, co můžeme vyrobit ze dřeva,… Veškeré informace děti do svých rozkládacích knížek zaznamenaly tak, že vznikl krásný materiál, který může směle konkurovat prvním dětským knihám z knihkupectví.
Další částí projektu byla návštěva obchodů. Každý dostal nabídku zboží, které běžně v domácnostech využíváme. Část třídy odešla do potravin, další skupina do drogerie a domácích potřeb, poslední do papírnictví. Nejprve si všichni zaznamenali svůj odhad. Kolik asi stojí ananas, litr mléka, balení 12 ks pastelek či zubní pasta nebo kolíčky na prádlo? Bylo zajímavé sledovat dětské představy o cenách zboží. Následovalo vyhledávání v obchodech a ověřování skutečné prodejní ceny. Někteří byli v odhadech přesní, druzí překvapení. Seznámili jsme se s termínem zboží v akci, platba kartou, vyzkoušeli jsme si zaplatit na samoobslužné pokladně. Nakupovali jsme i suroviny potřebné pro výrobu muffinů. Vyvstaly otázky typu: Kolik koupit vajíček, potřebujeme - li čtyři? Dražších šest nebo levnějších deset? Je lepší levnější mouka, nebo jiná dražší, prodávající se v akci? Každý si také mohl tipnout, kolik za celkový nákup zaplatíme. Vítěz, který se nejvíce přiblížil skutečnosti, dostal sladkou odměnu.
Poté jsme se přesunuli do školní kuchyňky, která slouží všem našim žákům. Děti se ve skupinkách museli poprat s receptem, míchalo se, vážilo, šlehalo i krájelo. Výsledkem byl nejen velký zážitek, získání množství nových informací, ale také povedené a chutné muffiny, které si děti samy vyrobily.
25. 2. 2025
Mgr. Marcela Šimecká